koniec Fínsko – Slovensko
4:3
(3:0, 0:2, 1:1)
Komentuje: Dominika Haršáni Handzušová

Všetky náležitosti máme za sebou, je teda priestor pre hymnu domácich miláčikov, ktorí sa po roku opäť dostali do najlepšej štvorice. Za zvukov Oi maamme sa lúčime, z Hartwall Areeny je to z týchto Majstrovstiev sveta všetko, pokračovať budeme záverečnými piatimi zápasmi zo Štokholmu – ešte dnes prvý z nich, v ktorom Fíni spoznajú svojho súpera.

Keďže je to posledný zápas Slovenska, aj vyhlásenie troch najlepších hráčov šampionátu: brankár Rastislav Staňa, obranca Andrej Sekera a útočník Branko Radivojevič.

Najlepší hráči zápasu:
Slovensko – útočník Tomáš Kopecký.
Fínsko – dvojgólový útočník Petri Kontiola, ktorý si pripísal aj jednu asistenciu.

Po prvej tretine sa už Fíni videli v Štokholme, slovenská reprezentácia ale dokázala postupne vyrovnať a hra sa celkom otočila, ale napokon nám postup nebol dopriaty.

Strely na bránu v tretej tretine 6:13, celkovo 25:36.

V tretej tretine dokázal rýchlym gólom Surový vyrovnať, ale v 49. minúte opäť do vedenia poslal Fínov Aaltonen po peknej kombinácii prvého útoku. V obrovskej dráme si už Suomi svoje víťazstvo ustrážili a postupujú tak do semifinále.

60:00

59:52
Sekera zachytil snahu Fínov o únik.

59:40
Po vhadzovanie vyhodenie, ale sme späť.

59:23
Fínske nahodenie na bránu tesne minulo jej priestor – zakázané uvoľnenie.

59:05
Sme späť v pásme, Miklík posúva puk popri mantineli a čaká, či sa pred bránu niekto našteluje na jeho prihrávku.

58:46
Jurčina znova zachytil puk v strednom pásme a presúva na ľavú stranu, kým hráči vykorčuľujú von.

58:30
Fíni znova dostali puk von z pásma.

58:14
Hagman smeroval do úniku, ale Sekera stihol puk zachytiť ešte pred ním.

57:48
Na modrej Sekera a Šatan, v útoku okrem hráčov prvého aj Záborský. Zatiaľ držíme puk v pásme.

57:31
Rastislav Staňa ostáva na striedačke.

57:31
Oddychový čas pre Slovensko.

57:15
Radivojevič bekhendom skúsil na bránu, puk zblokovaný vyletel, Bližňák ani Kopecký sa teda k teču či dorážke nedostali. Fíni priestor pred svojim brankárom snažia čo najviac prehustiť.

56:49
Vydareného nahodenie k Raantovi sa dlho pred jeho bránou nezdržalo, Fíni rýchlo posielajú preč.

56:20
Sersen mierne z uhla spoza hráča, pred bránou sa k puku snaží dostať Surový, ale je tiesnený.

56:09
Na opačnej strane Miklíkova strela.

55:43
Korpikoski sa natlačil pred bránu, ale premiešavaním puku Staňu neprekvapil a puk mu napokon vypichli naši hráči.

55:16
Hagman nadvakrát z pravého kruhu, ani jedna z týchto striel ale k Staňovi neprešla.

54:45
Pesonen vytlačil puk von z pásma a vyhodil ho k útočnej modrej, kam poň korčuľujú Slováci. Fínom toto stačí.

54:10
Fíni v troch strážia modrú, jeden napáda hráča s pukom, sme nútení len nahodiť do pásma a okamžite po puku štartujú domáci hráči.

53:32
Aaltonen zachytil menšie nedorozumenie v útočnom pásme a našliapol dopredu, na útočnej modrej ale spravil bognu a tak spomalil ťaženie.

52:36
Koskiranta hľadal strelou z ľavej strany pred bránou Pihlströma.

52:15
Sekera sa stiahol až pred bránu a dostával prihrávku Radivojeviča, tá ho však napokon nenašla.

51:44
Sekerova krásna prihrávka na Surového, ktorý tečoval puk zblízka, ale ten tesnúčko minul bránu!

51:32
Surový a Miklík sa posunuli opäť v oslabení do pásma, Kopeckého trest sa už pomaly končí. Miklík napokon spoza pravého kruhu strieľal sám, aj keď to vyzeralo, že si počká na niekoho z druhej vlny. Raanta chytá.

51:10
Salminen nemohol vojsť do útočného pásma, bol by to ofsajd. Trochu pozdržaná akcia Fínov.

50:34
Teraz sme potiahli do útoku, Šatan mal problémy cez brániaceho Hietanena zakončiť, ten ho vytesnil až za bránu, skúsil to ešte slovenský kapitán po otočke poza ňu, ale tam zas bola Lepistöho hokejka. Ani Ölvecký, ktorý Šatanovi prihrával a posunul sa do pásma s ním, Raantu prekonať nemohol.

50:18
Vydarený odpálil puk, Šatan nakorčuľoval do útočného pásma otravovať.

49:45
Hietanen od modrej čiary, puk odrazený k ľavému mantinelu.

49:36
Vylúčenie Slovensko – Tomáš Kopecký – dve minúty za hákovanie.

49:07
Záborský sa presunul medzi kruhy a z ťažkej pozície vystrelil, Raanta usmernil betónom k mantinelu.

48:46
Dnešné stretnutie sleduje 9520 divákov.

48:13
Fínsko dalo gól!
Pesonen prenechal puk na pravom kruhu Kontiolovi, ktorý si chvíľku počkal a poslal ho krížom cez os k ľavej žrdi, kde stál JUHAMATTI AALTONEN a ten aj keby si počkal kým sa Staňa presunie nemal problém prehodiť puk do siete.
Asistencie: Petri Kontiola a Janne Pesonen.

47:52
Kontiola len čo naskočil na ľad dostával prihrávku, ale nedokázal ju spracovať.

47:36
Surovému sa pošmykla prihrávka, ale ešte sme puk udržali v pásme.

47:15
Radivojevič si vymenil puk so Sekerom a od modrej pálil, puk bol zblokovaný.

47:03
Vydarený nespokojne klepol hokejkou o ľad, nedostal prihrávku pred bránu, Miklík strieľal sám. Raanta lapačkou.

46:38
Jurčina pred bránou tiesnený, Slováci zatiaľ točia puk v pásme.

45:48
Vylúčenie Fínsko – Petri Kontiola – dve minúty za hákovanie.

45:45
Miklík z ľavého kruhu a opäť žrď Raantovej brány!

45:05
Haščák sa snažil od zadného mantinelu prejsť do šance, ale Melart bol proti.

44:47
Melart rozohral na Hytönena, ktorý po prechode do pásma puk poslal na Staňu, ten vyrazil.

44:06
Pihlström zatiahol do pásma, Jurčina mal s ním problémy.

43:24
Opäť puk vyhodený na icing, ale teraz na strane Fínov.

42:28
Zakázané uvoľnenie Slovenska.

41:58
Hudáček spoza protihráča, Raanta vyrazil a dorážal ešte Haščák.

41:42
Savinainen si dokorčuľoval vlastné nahodenie do pásma, dobieha ho Mezei.

40:30
Slovensko dalo gól!
Po Mezeiovej strele od modrej čiary Raanta netušil, kde je puk, ten sa spoza jeho brány odrazil na pravú stranu, odkiaľ to bránený ležiaci Radivojevič poslal pred bránu a tam bol TOMÁŠ SUROVÝ, je vyrovnané!
Asistencie: Branko Radivojevič a Branislav Mezei

40:01
Začala sa tretia tretina.

Strely na bránu v druhej tretine 7:12, celkovo priebežne 19:23.
Ďalšia tretina sa začne približne o 19:04.

V druhej tretine opäť góly padali len do jednej brány – tentokrát ale do fínskej. V 26. minúte zapadla do siete Miklíkova strela od modrej čiary a v 33. Sekerova. Fínsko teda vyhráva už len o gól.
Aj v tejto tretine Slováci nastrelili žŕdku, aj s prispením teču si to do nej namieril Vydareného golfák. S blížiacim sa záverom tretiny sme čím ďalej tým viac robili Raantovi problémy, po druhom góle Fíni pôsobili trochu zaskočene a Jukka Jalonen im počas prestávky zrejme prehovorí do duše.

40:00
Druhá tretina sa skončila.

39:57
Haščák strieľal na bránu, dorážka, ešte puk vyletel len ku kruhu kam sa blížil náš hráč.

39:24
Jurčina si pristavil Vydareného prihrávku a pálil, Raanta drží v lapačke.

38:58
Znova puk za Staňovou bránou.

38:40
Fínsko puk dostalo von z pásma a teraz nepustilo Slovákov späť.

38:18
Slováci si poposúvali puk, k strele sa od modrej odhodlal Sekera, Raanta puk vytlačil na zadný mantinel.

37:34
Vylúčenie Fínsko – Janne Pesonen – dve minúty za hrubosť. Hráme teda presilovku.

37:34
A opäť po šanciach potýťka pri Raantovej bráne a bude sa vylučovať.

37:34
Miklík puk od zadného mantinelu dostal na pravý kruh, tam po pár odrazoch strieľal Záborský, Raanta vyrazil do ľavej strany kde bol Miklík, jeho dorážku ale aj so šťastím Raanta vykryl!

37:18
Kontiola nespracoval ťažkú prihrávku od Lepistö, zakázané uvoľnenie Fínska.

36:56
Pihlström nepríjemne poslal o mantinel Vydareného, puk zatiaľ smeruje za bránu Fínov.

36:32
Zakázané uvoľnenie Slovákov.

36:09
Vydarený napriahol od modrej čiary a puk sa po teči odrazil von od pravej žrde Raantovej brány!

35:07
Ofsajd Slovákov a Ölvecký sa naťahuje s Mäntyläm.

34:15
Raanta nahodenie poslal k mantinelu, kde korčuľoval Daňo a okamžite ho posielal na bránu, puk ale zblokovaný.

33:58
Záborský dostal puk a pomaly sa dral dopredu, cez troch Fínov neuspel.

33:28
Miklík sám do pásma, ocitol sa sám medzi piatimi hráčmi a prihrávku zrazil Kontiola.

32:17
Napokon Slováci ostali v pásme a po šanciach pred Raantom sa puk dostal po pár prihrávkach na modrú čiaru a ANDREJ SEKERA uspel strelou zápästím!
Asistencie: Branislav Mezei a Libor Hudáček.

32:02
Ölvecký nedostal puk do pásma, ale k odrazenému sa na pravej strane dostal Sekera, potiahol po krídle až k bráne, cez Lepistöa z pravej strany nepálil, ale z druhej strany už na bránu puk poslal a vzápätí menší oheň pred Raantom.

31:05
Kontiolova nepresná strela sa odrazila od rohu útočného pásma Fínska.

30:49
Napokon sa nám podarilo vybojovať puk a dostať ho na Mihálika, ktorý od modrej strieľal.

30:29
Miklík sa snažil obhodiť si protihráča, ale puk mu odskočil.

29:57
Teraz už Bližňák zachytil prihrávku od zadného mantinelu, ale puk mu odskočil.

29:16
Vylúčenie vzájomné, Fínsko – Marko Anttila a Slovensko – Milan Jurčina – obaja dve minúty za hrubosť.

29:16
Anttila sa snažil pred bránou dostať Staňom pokrytý puk ešte do brány a okamžite sa doň pustil Jurčina, ako som už pred zápasom spomínala, bola to napokon bitka jedného z najvyšších hráčov MS s najťažším.

29:06
Haščák hľadal Bližňáka pred bránou, ten nedokázal puk zachytiť, mal ho priďaleko na dotiahnutie do odkrytej brány.

28:26
Napokon Fíni získali puk a k strele sa dostal Pihlström, ale Staňa vyrazil.

28:13
Savinainen sa snaží získať puk od Sekeru, ktorý ho drží na zadnom mantineli.

27:20
Radivojevičovu strelu Raanta drží, ale bolo to z ofsajdu.

27:04
Aaltonenovi ušiel puk z ľavej strany a zachytil ho medzi kruhmi Mihálik.

26:40
Pred Daňom, ktorý sa pokúšal puk previezť stredným pásmom, vyrástol strom v podobe Lepistöa.

26:20
Daňovi ušla prihrávka a Fíni sa oslobodili vyhodením aspoň do stredného pásma, odkiaľ ho Mihálik nahodil späť.

25:03
MICHEL MIKLÍK v rámci udržania puku v pásme ho nahodil na bránu a napol sieť za nič netušiacim Raantom!
Asistencie: Branislav Mezei a Roman Kukumberg.

24:27
Brána Fínska znova vysunutá zo svojej pozície, keď sa o ňu brzdiac trošku oprel jeden z fínskych hráčov. Hra bola pritom pri mantineli.

23:35
Sersen zachytil Aaltonenovu prihrávku a Fíni okamžite opúšťajú pásmo, aby stihli včas prestriedať.

22:17
Hudáček nahodil puk od obrannej modrej smerom dopredu, ale Fíni ho posielajú späť do pásma.

21:35
Fíni si teraz puk posúvajú popri mantineli vždy z kruhu na pravej strane za bránu, odkiaľ sa hráč vysunie znova na kruh a pošle puk za bránu.

20:42
Na druhej strane Záborský, vo Fínsku najznámejší slovenský hráč, preveril Raantu.

20:30
Melart, ktorý s Hietanenom nastupuje teraz namiesto Lepistöa, skúsil strelou ohroziť Staňu.

20:01
Začala sa druhá tretina.

Strely na bránu v prvej tretine 12:11. Druhá tretina sa začne približne o 18:18.

V prvej tretine to padalo len do našej brány – už v 2. minúte po strele Väänänena od modrej Fíni otvorili skóre, následne v 10. oklamal Staňu Kontiola a v 16. minúte pridal tretiu trefu opäť Kontiola, keď Staňa síce puk blokoval, ale neudržal.
V 7. minúte navyše strelu do prázdnej brány výborne vyblokoval Vydarený. Z našej strany najväčšou šancou bola žŕdka Surového z poslednej minúty.

20:00
Prvá tretina sa skončila.

19:30
Mali sme teraz pár akcií zakončených na Raantovu bránu a dokonca aj žŕdka Surového, ktorý si so strelou zblízka počkal a namieril ju na opačnú žrď!

18:50
Vzájomné vylúčenie, Fínsko – Sami Lepistö a Slovensko – Branko Radivojevič, obaja dve minúty za hrubosť.

18:50
Lepistö a Radivojevič sa do seba pustili pred bránou po tom, čo Jurčinovu strelu od modrej Raanta pokryl a Lepistö odtláčal Radivojeviča, ktorý sa snažil skontrolovať z čo najbližšej pozície, či Raanta nepustí puk na dorážku.

18:46
A vôbec prvé fínske zakázané uvoľnenie v tomto zápase.

18:25
Daňo sa pekne zbavil Hietanena, ale Lepistö vypomohol a jemne blokoval jeho dobrú strelu z medzikružia.

18:14
Prečíslenie Fínov a Pesonenova prihrávka sa zamotala pred bránou medzi našich dvoch hráčov, Šatan radšej na istotu odpálil na zakázané uvoľnenie.

17:54
Mezei teraz na opačnej strane vedie puk po pravom krídle, dostal ho do pásma.

17:21
Hagman vymýšľal pred bránou, odkiaľ sa za odrazeným pukom dostal na zadný mantinel a pohral sa kľučkami s Mezeiom.

17:09

16:50
Raanta teraz vyrazil aj Švarného golfák od modrej čiary.

16:30
Miklík nechal puk na Záborského, ktorý spoza pravého kruhu spoza brániaceho hráča vystrelil, Raanta vyrazil pokus pravým betónom.

15:44
Nepresnú prihrávku zastavil Surový, ale nespracoval, puk ostal za ním a strelu PETRIHO KONTIOLU Staňa neudržal, puk mu prešiel pod ľavú ruku nad betón a doskackal za čiaru!
Asistencia: Juhamatti Aaltonen.

15:23
Za piskotu Hartwall Areeny domáci čakajú, čo s pukom Slováci vymyslia.

15:03
Mezei sa presunul pred bránu a chýbal tak vzadu, Daňova prihrávka ho nenašla a dostali sme sa von z pásma.

13:43
Po strele Jurčinu Raanta podržal puk a hra je prerušená. Ostáva 18 sekúnd na návrat Bližňáka na ľad.

13:29
Kopecký zachytil prihrávku a cez Radivojeviča puk ťaháme von.

13:09
Korpikoski čakal pred bránou, ale nedokázal puk pretlačiť do nej.

12:50
Puk je v obrannom pásme Fínska, ktoré strieda krátko po tom, ako vystriedalo Slovensko.

12:01
Vylúčenie Slovensko – Mário Bližňák – dve minúty za hákovanie.

11:24
Savinainen dostal prihrávku na ľavý kruh, Staňa sa presunul s pukom, ale nestíhal sa vrátiť, keď Savinainen puk naslepo poslal medzi kruhy. Našťastie ale strela bola zblokovaná.

11:04
Pihlström sa teraz síce do útoku dostal, ale skôr ako puk, fínsky ofsajd.

10:52
Pihlström mal vyviezť puk, ale Daňo ho veľmi dobre otravoval a zahnal Pihlströma až na zadný mantinel.

09:49
Siedmy gól, trinásty bod PETRIHO KONTIOLU, ktorý dostal prihrávku cez os, prehodil si puk a pohral sa tak so Staňom, oklamal ho premiešaním a už len pohodlne zasunul po ľade.
Asistencie: Janne Pesonen a Juhamatti Aaltonen.

09:39
Záborský sa pokúšal taktiež z pravej strany, ale Laakso puk zblokoval.

09:26
Sersen stredom dotiahol puk do pásma, prihrávka na pravú stranu Miklíkovi.

07:49
Na druhú stranu dokočuľovával puk Daňo s Väänänenom, fínsky bek bol v rohu skôr.

07:26
Suomi sa dostali späť do pásma po tom, čo sme po skončení oslabenia puk poslali na chvíľu von a prestriedali.

06:40
Krátko po vhadzovaní sa po strele Granlunda z pravej strany predviedol pre zmenu Staňa!

06:25
Obrovská šanca Salminena a obrovské šťastie na strane Vydareného! Korpikoski chbrtom k bráne na ľavej strane posúval puk pred bránu, kde Sakari Salminen strieľal už do prázdnej brány! René Vydarený ale puk vyblokoval hokejkou do ochrannej siete!

06:06
Po zblokovanej strele Hietanena od modrej sa ešte Pesonen dostal k puku a z otočky sa snažil prekvapiť Staňu, ale ten sklepol betóny.

05:07
Vylúčenie Slovensko – Marko Daňo – dve minúty za faul lakťom.

04:40
Savinainen sa postaral o presunutie hry pred Staňu. Bude sa vhadzovať po jeho pravici.

04:24
Puk je síce v našom útočnom pásme, musíme oň ale často bojovať.

02:52
Po našej návšteve pásma Fíni puk poslali o mantinel na opačnú stranu.

02:27
Znova pred Staňom, Mäntylä strieľal z pravej strany.

02:10
Pred našou bránou znova menší rozruch, ale dokázali sme puk posunúť von.

01:31
Po boji v rohu klziska Granlund posunul puk na modrú a nahodenie OSSIHO VÄÄNÄNENA naplo sieť za Staňom! Pred ním ešte stál Pihlström s Mihálikom, ale zrejme puk zaletel do brány bez teču.
Bez asistencie.

01:16
Pihlström ukázal svoje rýchle nohy, po pravom krídle ušiel dopredu a prihrávka pred bránu Savinainenovi zblokovaná.

01:08
Protiútok na opačnú stranu, po Miklíkovej strele spoza Savinainena Raanta vytlačil a následne Laakso posunul bránu.

00:55
Korpikoski po ľavom krídle potiahol do pásma, ale nahodenie pred bránu neprinieslo úspech.

00:40
Fíni čakajú s pukom za vlastnou bránou, prvé formácie striedajú.

00:21
Slovensko sa dostalo do pásma, Sekera od modrej ale trafil len hráča pred sebou.

00:01
Stretnutie sa práve začalo.

Pridám ešte zaujímavosť spomedzi "NAJ" šampionátu. Slovensko má v kádri 2. najstaršieho hráča MS (Stümpel) a 4. najstaršieho (Šatan), ale tiež i najmladšieho hráča MS (Daňo).

V najvyšších hráčoch na druhej priečke Slovák Mihálik (202 cm) a na tretej Fín Marko Anttila (201 cm). Prvé dve miesta patria Slovákom medzi najťažšími – Jurčina 114 a Mihálik 111 kg. Naopak Fíni majú druhého najnižšieho hráča MS a to Tuukka Mäntylä so 171 cm a tiež druhého najľahšieho, Sakari Salminen s 72 kg.

Celkovo má Slovensko 3. najvyšší tím (priemer 186,32 cm), 1. najťažší (priemer 91,76 kg) a 1. najstarší (priemer 28,6 rokov).
Celkovo má Fínsko 11. najvyšší tím (priemer 183,60 cm), 11. najťažší (priemer 87,20 kg) a 6. najstarší (priemer 27,56 rokov).

Spomedzi Fínov je na medzinárodnej úrovni najúspešnejším taktiež kapitán, Lasse Kukkonen. Na konte má dva kovy z OH – v Turíne striebro po prehre so Švédskom (taktiež Hagman) a vo Vancouvri po výhre nad Slovenskom bronz (tiež aj Lepistö a Hagman). Z MS má bronz (2006), striebro (2007) aj zlato (2011). Navyše v mládežníckych kategóriách získal zlato v u18 (98/99) a striebro v u20 (2000/01).

Zo zlatého tímu z Bratislavy je tu sedem hráčov – spomínaný Kukkonen, ďalej Lepistö, Väänänen, Aaltonen, Pesonen, Pihlström a Granlund.
Ďalší dvaja hráči majú síce medaile z MS, ale pri "slovenskom" zlate neboli – Mäntylä má bronz z 2006 i striebro 2007, Kontiola zatiaľ len striebro 2007.

V kádri tiež máme trio hráčov, ktorí získali bronz v sezóne 98/99 v kategórii do dvadsať rokov (Staňa, Mezei, Bartek) a duo, ktoré má bronz z rovnakej sezóny z kategórie do osemnásť rokov (Vydarený, Surový).

Našim najúspešnejším hráčom je Miroslav Šatan. Bol pri každom veľkom úspechu slovenskej reprezentácie – postupne striebro z roku 2000, zlato 2002, bronz 2003 a konečne minuloročné striebro. Taktiež bol v sezóne 93/94 pri postupe Slovenska z "Céčka" do "Béčka" a následne o sezónu neskôr pri postupe do elitnej kategórie.

Ďalšou ikonou z inventáru je Jozef Stümpel, ktorý má v slovenskom drese medaile dve – zlato z 2002 a helsinský bronz. Dokonca však reprezentoval Česko-slovensko v sezóne 89/90, kedy získal bronz v kategórii u18 a o rok neskôr bronz v kategórii u20.

V našom tíme sú štyria hráči, ktorí po prvý raz okúsili chuť seniorských majstrovstiev sveta (Janus, Ďaloga, Daňo a Bartek). Až osem hráčov nemá žiadnu medailu, či už počítame seniorské MS alebo mládežnícke.

Spomedzi Fínov je nováčikov až dvanásť, z nich osem taktiež nemá žiaden väčší úspech na medzinárodnej úrovni. Ďalším bez medaile je Hietanen, pre ktorého sú to už tretie MS.

Pri pohľade na hráčov zaujme jeden približne zhodný fakt. Medzi bekmi sú vo fínskej zostave dvaja, v slovenskej jediný pravák, medzi útočníkmi potom vo Fínsku piati, pričom tretí útok je čiste "ľavý" a v Slovensku šesť pravákov v útoku, v každom útoku aspoň jeden, v druhom dvaja.

Vo fínskej zostave sa oproti predošlému zápasu nič nezmenilo, v bráne opäť Antti Raanta, útoky i obrany ostali rovnaké. V našej jediná zmena – Libor Hudáček nastúpi v treťom útoku, Martin Bartek zrejme ako trinásty útočník.

Úvodné zostavy:

Fínsko: A. Raanta – S. Lepistö, J. Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart – Aaltonen, Kontiola, Pesonen – Korpikoski, J. Koskiranta, Salminen – Pihlström, Granlund, Savinainen – Anttila, Hytönen, Hagman.

Slovensko: Staňa – Mezei, A. Sekera, Vydarený, Jurčina, Sersen, V. Mihálik, Švarný – Radivojevič, T. Kopecký, Surový – Miklík, Kukumberg, T. Záborský – Šatan, Ölvecký, L. Hudáček – M. Daňo, Bližňák, Marcel Haščák – Bartek.

Rozhodca: Jeřábek (CZ), Kaval (USA) – Blumel (CZE), Morrison (USA).

Príjemný podvečer, vážení priatelia ľadového hokeja, najrýchlejšej kolektívnej hry. O približne 40 minút začne tretie štvrťfinálové stretnutie 77. MS. V prvom Američania deklasovali Rusi v historickej výhre 8:3 a v semifinále sa stretnú so Švajčiarskom, ktoré porazilo v druhom štvrťfinále Čechov 2:1.

V tomto prenose naša reprezentácia nastúpi proti domácim Fínom a druhý postupujúci vzíde z dvojice Kanada – Švédsko.

V treťom štvrťfinále na 77. Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji sa proti domácim Fínom predstaví slovenská reprezentácia.

Fíni na minuloročných majstrovstvách pred domácim publikom skončili "len" na štvrtom mieste. Tento rok by to chceli ešte vylepšiť, domáci fanúšikovia očakávajú od svojej reprezentácie veľa. Navyše, finálové zápasy sa hrajú v Stockholme a získať zlato na pôde najväčšieho rivala, alebo aspoň nejaký dobrý výsledok na úkor Švédska, pre Fínov veľa znamená. Práve svoj prvý titul v histórii získali vo Švédsku (1995) – a proti Švédom. Druhý vyhrali v Bratislave v roku 2011 a taktiež vo finále pokorili Švédov. História je však plná švédskych porážok...
Suomi si tak iné, ako postup do semifinále, ani nepripúšťa. Tím prechádza akýmsi prerodom, množstvo známych mien chýba, no množstvo hviezd sa tu práve rodí. Na poste brankárov navyše tréner Jalonen siahol po "bezmenných" gólmanoch z domácje ligy, no ako sa ukázalo, urobil len dobre. Antti Raanta pokračuje v skvelej sezóne a čísla by si rád naďalej vylepšoval.
Výsledky základnej časti:
FÍNSKO – Nemecko 4:3pp (1:0, 1:1, 1:2 – 1:0)
FÍNSKO – Slovensko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
FÍNSKO – Francúzsko 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
USA – FÍNSKO 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
Rusko – FÍNSKO 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
FÍNSKO – Rakúsko 7:2 (2:0, 1:0, 4:2)
Lotyšsko – FÍNSKO 2:3pp (1:1, 0:1, 1:0 – 0:1)

NAJ Fínska
Najproduktívnejší hráč: Petri Kontiola 6+6
Najlepší strelec: Kontiola 6
Štatistika +/-: Kontiola, Teemu Laakso +4
Brankári: Antti Raanta 93,97 %, Joni Ortio 89,66 %

Slovensko sa v poslednom zápase základnej skupiny heclo, padli nám tam šťastné góly a Staňa zachytal výborne. Ameriku sme tak zdolali 4:1, postúpili sme do štvrťfinále a nálada v kabíne je po takej výhre výborná. Cieľ sme splnili a každý ďalší úspech už bude len plusom. Tak sme však k vyraďovačkám pristupovali aj minulý rok a všetci vieme, ako to napokon dopadlo...
Francúzsko – SLOVENSKO 2:6 (0:1, 0:2, 2:3)
Fínsko – SLOVENSKO 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Nemecko – SLOVENSKO 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)
SLOVENSKO – Lotyšsko 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)
SLOVENSKO – Rakúsko 1:2sn (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Brankári: Rastislav Staňa 91,67 %, Jaroslav Janus 87,50 %

Pozrime sa ešte na vzájomné zápasy – Slováci vyhrali naposledy so Suomi ešte pred deviatimi rokmi – v základnej skupine MS 2004 zvíťazili 5:2. Posledný vzájomný zápas zohrali tieto dva tímy v základnej skupine, domáci celok zvíťazil 2:0, keď sme nedokázali prekonať nováčika Anttiho Raantu v bráne Suomi. Doteraz sa stretli spolu 25x, z toho Slováci vyhrali len 5x, prehrali 17x a 3 zápasy zremizovali. Celkové skóre je zatiaľ 77:54 z pohľadu Fínska.

Tímové štatistiky na MS: Fínsko – Slovensko
Úspešnosť streľby: 10,90 % (5. miesto) – 7,96 % (11. miesto)
Úspešnosť v presilovkách: 20,51 % (6.) – 18,18 % (7.)
Úspešnosť prežitia oslabení: 88,0 % (7.) – 86,96 % (8.)
Úspešnosť brankárov: 92,53 % (6.) – 90,76 % (10.)

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie začína o 17:30.